Dlaczego przedszkole jest ważne dla rozwoju dziecka

Każde dziecko jest wspaniałe, zdolne i niepowtarzalne. W przedszkolu spotyka się z innymi dziećmi, ma szansę odnaleźć się w grupie rówieśniczej, znaleźć swoją bratnią duszę, zaprzyjaźnić się, rozwinąć społecznie. Nauczy się współistnienia, przestrzegania reguł, odczucia empatii i zrozumienia innego człowieka i siebie. Pozna swoje emocje i nauczy się je nazywać oraz współdziałać w grupie. Jest to niezwykły czas zdobywania wiedzy na swój temat, weryfikowania jej poprzez pryzmat innych dzieci, poznania smaku sukcesu, ale czasami też porażki. Radości i smutku w otoczeniu innych. Rozpoznania tego co lubi i co się mu podoba, a co nie. Nauczy się komunikowania z innymi, czasami poszukiwania kompromisów, wykorzystania swojej pomysłowości i kreatywności w pracy zespołowej. Są to umiejętności potrzebne do radzenia sobie w życiu, stawania się dorosłym i odpowiedzialnym człowiekiem. Przedszkole przygotowuje do szkoły, a potem do dorosłego życia, a wspomnienia i doświadczenia z tego czasu zaprocentują w przyszłości. Dzieci w przedszkolu rozwijają się cały czas, zdobywają wiedzę ale też i umiejętności, ćwiczą wszystkie sfery rozwojowe. Stają się sprawne, komunikatywne, otwarte. Tworzą swój świat, o którym będą pamiętać zawsze. Nauczą się decydować o sobie, troszczyć o innych i dzielić radością. Przedszkole oferuje coś niezwykłego, czego często nie mogą zaoferować rodzice- grupę rówieśniczą, w której dziecko ma szansę odnaleźć swoje miejsce, dlatego przedszkole to tak ważny czas w życiu dziecka!

Archiwum artykułów